Nasza historia jest  wpisana w rozwój dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach w Polsce.

Przez ostatnie dwadzieścia pięć lat Instytut rozwijał i zmieniał się pod kierownictwem kolejnych Pań dyrektor.

Powstał z inicjatywy prof. Teresy Sasińskiej-Klas, która przekształciła Międzynarodową Szkołę Dziennikarstwa w Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, który od 1 października 1998 r. rozpoczął kształcenie Dziennikarzy i Medioznawców na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wtedy jeszcze z siedzibą w Rynku Głównym. Zmiana miejsca na kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego nastąpiła za kadencji prof. Marii Magoski. Dyrektor prof. Ewa Nowińska pozyskała pierwszy w ramach Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej grant UE na realizację badań dotyczących m.in. promocji małej i średniej przedsiębiorczości. W kadencji prof. Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz nastąpiła zmiana nazwy na Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej. W tym czasie otrzymaliśmy również uprawnienia do prowadzenia studiów III stopnia i nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o mediach. Kolejne uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach przyznano jednostce w I kadencji obecnej dyrektor, prof. UJ dr hab. Agnieszki Hess. Również w tym czasie IDMiKS sprawdził się w roli wydawcy. Serie publikowanych przez nas książek są rozpoznawalne i cieszą się uznaniem w środowisku akademików i praktyków w Polsce i poza krajem. W cykl prestiżowych medioznawczych wydarzeń naukowych na stałe wpisała się, organizowana przez nas od 2015 roku, konferencja WIEDZA – KOMUNIKACJA – DZIAŁANIE.