Dwie dekady istnienia Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej to okres fascynujących, niezwykle dynamicznych zmian w mediach i komunikowaniu. Towarzyszyliśmy tym zmianom, zadając pytania, poszukując odpowiedzi, komentując i spierając się, wprowadzając studentów w skomplikowane procesy komunikowania w tworzącym się w Polsce społeczeństwie informacyjnym. Podjęte dyskusje i wystąpienia zaprezentowane podczas jubileuszowej konferencji, która odbyła się w dniach 25-26 października 2018 r. zobrazowały te przemiany i wskazały kierunki rozwoju mediów w przyszłości.
Konferencję naukową poprzedziła uroczysta inauguracja obchodów 20-lecia istnienia Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która odbyła się w Collegium Novum.
Konferencję rozpoczęła się od dyskusji panelowej na niezwykle ważny temat: przyszłość prasy oraz ewolucja prasoznawstwa w związku z przemianami społecznej i kulturalnej pozycji mediów drukowanych.
Jednak podjęta podczas paneli naukowych tematyka nie zawężała się jedynie do prasy. Dyskutowano również szeroko o telewizji, radiu, nowych mediach i „nowych” nowych mediach. Przedmiotem debaty były ponadto zagadnienia z obszaru komunikacji społecznej, w tym: kształtowania opinii publicznej i wizerunku, reklamy i promocji, edukacji, rozrywki i sztuki.
Obrady konferencji odbyły się w obrębie pięciu sesji tematycznych: media i sfera publiczna; media, polityka i społeczeństwo obywatelskie; media i kultura; język i obraz w mediach; transformacja mediów (historia, system, zarządzanie).
W konferencji wzięło udział przeszło 200 uczestników, w tym: naukowcy zajmujący się mediami oraz problematyką komunikacji społecznej, przedstawiciele mediów i ośrodków badania opinii publicznej, dziennikarze, a także doktoranci, studenci i absolwenci Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
Po zakończeniu jubileuszowej konferencji „Wiedza – Komunikacja – Działanie” szczególne podziękowania należą się: dr hab. Marii Nowina Konopce, która czuwała nad przebiegiem konferencji, dr hab. Weronice Świerczyńskiej-Głownia, która koordynowała uroczystości jubileuszowe, dr hab. Dominice Kasprowicz, która była gospodynią wydarzeń w Willi Decjusza, dr hab. Agnieszce Szymańskiej za przygotowanie programu konferencji oraz pokazu zdjęć, dr Magdalenie Hodalskiej za organizację uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Walerego Pisarka, dr Teresie Sławińskiej za zorganizowanie podziękowań dla partnerów Quest France, dr hab. Małgorzacie Lisowskiej-Magdziarz, prof. UJ za przygotowanie dyskusji panelowej i wstępne prace nad programem konferencji, dr Pawłowi Płanecie za przygotowanie jubileuszowego folderu pracowników IDMiKS, dr Monice Wawer za pracę nad filmem obrazującym historię naszego Instytutu, red. Rafałowi Wietoszko za opiekę nad studenckim projektem jubileuszowej strony internetowej studentów IDMiKS, mgr Krzysztofowi Nowakowi za medialną oprawę konferencji, dr Michałowi Bukowskiemu za przygotowanie wizualizacji wystąpień konferencyjnych, dr hab. Beacie Klimkiewicz za wypełnienie zadań specjalnych, Małgorzacie Chęcińskiej-Głazik i Annie Harnik za sprawny sekretariat konferencji oraz naszym niezastąpionym doktorantom: Paulinie Czernek, Katarzynie Gad, Joannie Grzechnik, Wioletcie Klytcie, Krzysztofowi Marcinkiewiczowi, Pawłowi Nowakowi, Joannie Szpyt-Wiktorowskiej i Magdalenie Wilk.



